تبلیغات
all-applications - ساعت چیست و به چه معنی می باشد ؟

all-applications

دوشنبه 26 بهمن 1394

ساعت چیست و به چه معنی می باشد ؟

نویسنده: میهن رجیستر   

نظرات متعددی در مورد اولین تمدنی که توانست زمان را اندازه گیره نماید وجود دارد، بعضی ها معتقد هستند که هندی ها برخی دیگر می گویند بابلی ها یونانی ها، مصری ها و .... اما به خوب ی می دانیم که 5000 تا 6000 سال پیش تمدن های بزرگ در آسیای میانه و شمال آفریقا جهت تکمیل تقویم خود و همچنین برای اندازه گیری وقت شروع به ساختن ساعت کردند.


خرید ساعت مچی مردانه اصل

ساعت یکی از قدیمی ترین اختراع بشر است که نیاز اندازه گیری همیشگی فواصل زمانی کوتاه تر از واحدهای طبیعی به مفهوم: ( روز ، ماه و سال ) را برطرف می نماید . ساعت یک وسیله برای اندازه گیری ، نشان دادن مراقبت زمان است .
کلمه ی ساعت (Clock) از زبانهای مکانی ( هلندی ، فرانسه و لاتین ) یعنی از کلمات Clocca Clagan که به مفهوم زنگ هستند مشتق شده است . ساعت شناسان دیگر متخصصان، بازبینی ساعت را به مفهوم انحصاری دستگاه با مکانیسیمی جهت اعلام فواصل زمان به صورت شنیداری می شناسند که این دستگاه از طریق نواختن یک زنگ آلات موسیقی و یا ناقوس فواصل زمانی را بیان می نماید .
در سنت قدیمی هر وسیله ای که جهت بیان فواصل زمانی به کار رود ولی فاقد صدا باشد را به عنوان یک زمان نگار ( زمان شمار) می شناختند.
درکاربر د عمومی امروزه یک " ساعت" به هر وسیله ای جهت اندازه گیری نمایش اطلاق می شود اینکه امروزه ساعت های مچی و دیگر زمان شمار ها که می توانند بوسیله نفر حمل و نقل شوند از ساعت های دیواری (Clocks) متمایز شده اند.

انواع ساعت های اولیه :
شاخص های آفتاب (Sundials) :


(Sundial) شاخص آفتاب که ساعات یک روز را با استفاده از خورشید اندازه گیری می نماید . به طور وسیع ای در زمان باستان مورد مصرف قرار گرفته ، یک شاخص آفتاب ( ساعت خورشیدی ) که به درستی ساخته شده باشد می تواند زمان مکانی را با دقت مناسب اندازه گیری نماید شاخص آفتاب همچنان تا زمان مدرن جهت نظارت بر عملکرد دیگر انواع ساعت ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما به هرحال محدودیت علمی بوده است اینکه به درخشش خورشید نیاز دارد ، همچنین در تمام طور شب کار نمی کرد که این عوامل باعث تشویق به استفاده از روشهای دیگر جهت اندازه گیری زمان شد.
ساعت شمعی :


ساعت های شمعی و چوب های سوزاندنی که به طور تقریبی سرعت سوختن آنها قابل پیش بینی بوده است نیز به منظور برآورد گذر مصرف می شدند. یک ساعت شمعی ، یک شمع باریک با یک محفظه ی علامت گذاری شده ( اکثرا ٌ با اعداد علامت گذاری شده ) است که با سوختن شمع گذشت را نشان می دهد ، امروزه این ساعت دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. ساعت های شمعی راهی تاثیر گذار برای اندازه گیری وقت در داخل منازل بوده اند همچین با این نوع ساعت ها دیگر شب ها و حتی روزهای ابری می توانستند زمان را اندازه گیری کنند.
ساعت شنی :


یک ساعت شنی گذشت چندین دقیقه یا یک ساعت را اندازه گیری می نماید ، دوحباب شیشه ای است که به طور عمودی به یکدیگر متصل شده اند حفره ی بین این دو مجوز می دهد مواد از حباب بالایی به حباب پایینی بریزد. وقتی حباب بالایی خالی شد می توان آن را مجددا جهت اندازه گیری برعکـس کرد.
در یک ساعت شنی ، سرعت عبور شن از سوراخ کوچک به صورت ثابت است که سپری شدن از یک زمان قراردادی که از پیش تعین شده است را نمایش می دهد.
ساعت های آبی


ساعت های آبی به عنوان “Clepsydrrae” نیز شناخته می شوند ،این ساعت ها توآم با شاخص های آفتاب می باشند و اقطعا لا قدیمی ترین وسائل اندازه گیری بوده اند .
جریان داشتن آب در یک ظرف کاسه شکل یکی از آسان ترین ساعت های آبی است که در بابل و مصر در حدود 16 قرن پیش از میلاد مسیح وجود داشته اند. در دیگر مناطق جهان از عبارت هند و چین شواهدی وجود دارد که آنها ساعت های آبی داشته اند ، اما برخی از نویسندگان قدمت آنها را کمتر از این تاریخ بیان کرده اند به مفهومچیزی حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح .
در تمدن های یونانی و رومی برای پیشبرد ساعت های آبی طراحی هایی از عبارت چرخ دنده هایی پیچیده را انجام دادند که به اتومبیل های خیالی اتوماتیک متصل شده بودند اما این طرح ها در اصلاح دقت ساعت ها موثر بودند.
این پیشرفت ها با سپری کردن دوره های بیزانس و زمان های اسلامی به دست آمد که در نهایت راه را به اروپا پیدا کردن د.
چینی ها به طور مستفل ساعت های آبی خود را در 725 سال بعد از میلاد گسترش دادند ایده ی آنها از کره و ژاپن عبور کردن کرد.
در اصل ، ساعت های آبی در جوامع باستانی عمدتآ در نجوم مورد مصرف قرار می گرفت . این ساعت های آبی توسط شاخص های آقتاب کالیبره می شدند درحالی که میزان دقت و صحت آنها به پای دقت وقت شمارهای مدرن پیشرفته نمی رسید، ساعت آبی یکی از معمول ترین دقیق ترین دستگاه هایی بود که برای هزار سال مورد استفاده قرار می گرفت . تا اینکه ساعت های پاندولی که خیلی دقیق تر هم بوده اند در قرن 17 در اروپا جایگزین آنها شدند.
ساعت آونگی ( ساعت پاندولی )


ساعتی است که از پاندول استفاده می نماید ، یک وزنه نوسانی که عنصر نگدارنده وقت در این نوع ساعت است . از وقت اختراعش در سال 1656 بوسیله کریستین هویگنس تا ده ی 1930 ، ساعت پاندولی به عنوان دقیقترین ساعت جهان بوده است .
ساعت پاندولی می بایست در جای ثابت باشد هر گونه حرکت یا شتابی در سرعت حرکت پاندول اثر می گذارد . به خاطر عدم دقت این دستگاه ها پس باید از مکانیزم دیگری برای زمان شمارهای قابل حمل مصرف می شد . در حال حاظر از این نوع ساعت ها برای دکراسیون و یا قدیمی بودنشان نگهداری می شود .
جسویت ها (Jesuites) یکی از یاری کننده های عمده به گسترش ی ساعت های پاندولی در قرن 17 و 18 بودند .
زمان گرینویچ :
در سال 1884 گرینویچ انگلستان ، نصف النهار صفر درجه نامگذاری شد. که جهان به عنوان نقطه ی شروع موقعیت زمان جهان آن را پذیرفت .
ساعت مچی :


اولین ساعت مچی در سال 1524 در کشور آلمان توسط پیتر هنلین به وجود آمد. دیگر ساعت ها در سال 1548 پدیدار شدند بعد از سال 1575 بیشتر ساعت ها در سوئیس و انگلیس تولید شده اند. در آن مساله اصلی ساعت ها مکانیزم حمل کرن آنها بوده است . به طور معمول وزن ساعت ها باعث غیر قابل حمل بودن شان می شد ، اما آن زمان یک دوره ی پیشرفت و نو آوری شد. اولین ساعت های قابل حمل از استیل ساخته شدند و بعد از آلیاژ برنج که تابه حال این نوع ساعت ها دچار نقص نبوده اند.
ساعت های فرم در ده ی 1600 با قالب هایی که به شکل حیوانات و اشیاء بودن عمومی شدند.

نظرات() 
بهاره
پنجشنبه 5 بهمن 1396 11:44 ق.ظ
چه طرح قشنگ و تاریخی داره! خوشم اومد
Can you increase your height by stretching?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:19 ق.ظ
For newest information you have to visit web and on web I found this website as a best web page for hottest updates.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 02:31 ب.ظ
I'm not sure why but this site is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
فروشگاه آنلاین - http://www.shoppluss.ir
دوشنبه 26 بهمن 1394 07:54 ب.ظ
❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀
فروشگاه آنلاین
http://www.shoppluss.ir
❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀❀
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :